Hoşgeldiniz... Ziyaretçi | Abone Ol

Jasper Ajans

Salı, 2018-12-11, 0:26 AM
Main » 2009 » Eylül » 6 » Cep Telefonu Kullanıcıları Dikkat!!
Paylaş
5:28 AM
Cep Telefonu Kullanıcıları Dikkat!!
http://www.haberturk.com/2009/01/05/resim/manset_ic_119096.jpgCep telefonlarına ilişkin kayıtların tutulması, son günlerde Ergenekon davasıyla birleşen Danıştay saldırısı olayı ile ilgili soruşturmanın genişletilmesi ve Bakırköy’deki bir cinayet soruşturması sırasında geçmişe yönelik dinleme kayıtlarının mahkemeye gönderilmesi ile gündeme geldi. Bu iki olay kamuoyu tarafından bilinmeyen bir durumu ortaya çıkardı.

Daha önce istihbarat örgütlerinin mahkemelere başvurarak 3’er aylık dönemlerle iletişim detay kayıtlarını aldığı biliniyordu. Ancak Yargıtay’ın jandarmaya yönelik verilen Türkiye genelindeki iletişimin tespiti kararını hukuka aykırı bularak bozmasının ardından bu tür genel kararlar alınamıyor. İstihbarat örgütlerinin iletişimin izlenmesine yönelik kararları Türkiye geneli yerine il bazında almaya devam ettiği belirtiliyor.

Bu gelişmelere karşılık, herkesin iletişim bilgilerinin 5 yıl süreyle GSM operatörlerinde tutulduğu ve gerektiğinde kullanılması için ilgili makamlara verildiği ortaya çıktı. Buna göre GSM operatörleri, kimin kiminle görüştüğü, mesajlaştığı ve cep telefonunun baz istasyonu sinyal bilgilerini 5 yıl süreyle kayıt altında tutuyor. Baz istasyonu sinyal bilgileri yoluyla cep telefonu kullanıcılarının bulunduğu yerler de kayıt altında tutuluyor.
Views: 629 | Added by: imblade | Tags: cep telefonları, telefonu, telefon kayıtları, kayıtarı, cep telefonu, cep telefon kayıtları, Telefon, cep, telefonları | Rating: 0.0/0
Total comments: 0
Only registered users can add comments.
[ Registration | Login ]